Počátky aromaterapie

Někteří antropologové se domnívají, že používání vonných látek je tak staré jako lidstvo samo. Snad všechny civilizace užívaly k léčení, k očistě prostoru a k náboženským nebo šamanským účelům vonné byliny a pryskyřice. Vykuřování vonnými látkami přineslo očistu prostoru od patogenů a na jemnějších rovinách léčilo psychiku a duši.

Dnes se domníváme, že skutečná aromaterapie vznikla v Egyptě a v Indii.

V Egyptě byla medicína neoddělitelně spjata s náboženstvím a léčení se vždy odehrávalo na úrovni těla i ducha. Egypťané hojně používaly kadidlo, myrhu, růži a jasmín. Tyto látky pro ně měly tak velkou a univerzální hodnotu, že se používaly jako platidlo.

Egypťané se považují za zakladatele naší západní medicíny, farmacie a kosmetiky a hlavní složkou jejich preparátů byly právě vonné látky. Legendární znalkyně tajů vůní a přípravků na rozvíjení krásy a přitažlivosti byla královna Kleopatra. Traduje se, že omámila římského císaře Marca Antonia vůní jasmínu tak, že se do ní bláznivě zamiloval.

Egypťané byli také znalci umění masáže a pěstění pokožky. Vyráběly voňavky, parfémy, masážní přípravky, které se pak vyvážely do dalších zemí starověkého světa.

Mnoho vonných látek a pryskyřic (zvláště myrha) se používalo také při balzamování mrtvých. Po vyjmutí vnitřních orgánů se tělo napustilo prykyřicemi a parfémy, jejichž antiseptická síla byla tak velká, že se těla uchovala bez rozkladu po celá tisíciletí. V sedmnáctém století skupovali evropští lékaři egyptské mumie, destilovali je a z esenciálních olejů vyráběli léčivé přípravky.

Také v dalších civilizacích, například ve starém Římě, byly vonné látky velmi ceněné. Bez vůně kadidla se neobešel žádný obřad, oslava ani gladiátorské zápasy. Římané byli ochotni zaplatit za kadidlo obrovské částky, více než za jakoukoliv jinou komoditu. Někteří tehdejší politici se obávali, že vášeň pro kadidlo jednoho dne Římskou říši přivede na mizinu.

Indie je jedinou civilizací, kde zůstala tradiční medicína včetně užívání vonných látek v nepřerušené formě až do dnešní doby. Ajurvédské lékařství hojně používá skořici, zázvor, koriandr, kadidlo, myrhu, santal a jiné. Védy popisují užívání parfému a aromatických látek k liturgickým účelům.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.