Geranium vám ukáže vaše pocity

Esenciální olej geranium (pelargonie) má celou řadu prospěšných účinků. Čistí játra, harmonizuje hormonální systém. Je však také úžasným léčitelem emocí, protože nám je zviditelňuje, zpřístupňuje. Mnoho lidí neví, jak s emocemi zacházet, neumí je přijmout, odmítá takzvaně „špatné“ emoce, pokouší se je rozumem zdůvodnit, intelektualizovat pocity, přikrášlit je nebo „obarvit“, anebo, v nejhorším případě, „zamést je pod koberec“, uschovat, aby je neměli na očích.

Naše city však neumlčíme tím, že je pohřbíme zaživa. I když si je schováme do hloubek podvědomí, budou se nám stále připomínat ve snech, v bezděčném jednání, v pohybech, v našich grimasách, ve svalovém napětí, ve vztazích nám je budou zrcadlit druzí lité a nakonec mohou vyústit i ve fyzické problémy.

Pokud se tedy cítíme natolik silní , abychom se na své pocity podívali, velkým pomocníkem nám může být právě geranium.

Nedávno jsem s geraniem udělala zajímavou zkušenost. Řešila jsem jednu vztahovou situaci a sama jsem pořádně nerozuměla svým reakcím. Rozumové zkoumání nepomohlo, nevěděla jsem, proč přesně mě partnerovo jednání tak zasáhlo. Neuměla jsem to pochopit ani uchopit.

Jednou v noci jsem nemohla spát a chtěla jsem si vzít na pomoc esenciální olej šalvěj muškátovou. Působí relaxačně, povznáší až k euforii a v mnoha případech vám pomůže usnout lépe než třeba levandule nebo cedrové dřevo.

Potmě jsem omylem sáhla po geraniu. Rozhodla jsem se to tak nechat, asi tedy potřebuji geranium. Mázla jsem si trošku na čelo, na oblast srdce a solar plexu a zbytek ještě na chodidla. Krátce nato jsem usnula.

Měla jsem velice živý sen, který byl téměř přesnou kopií toho, co se odehrávalo ve skutečnosti. Bylo to jako zrcadlo reality, mé pocitové reality. Konečně jsem situaci viděla jasně a uvědomila jsem si vzorec jednání partnera, na který jsem reagovala.

Nesnažte se ale geraniem „pomáhat“ druhým za každou cenu. Člověk musí sám dospět do stavu, kdy chce přijmout to, co se v něm odehrává, své emoční reakce, které nemusí být právě ideální a v souladu s tím, jakou má o sobě představu.

Proto také vůni gerania lidé často nesnášejí. Alespoň zpočátku. Když se začnou nořit hlouběji do svého vnitřního světa, často si geranium zamilují.

Vzpomínám si na jednu paní, která po přednášce o emočním působení esenciálních olejů usoudila, že její manžel potřebuje geranium. Večer mu s ním tedy namazala oblast jater.

Chvíli se nic nedělo, ale poté manžel zbrunátněl, vyskočil z postele a začal vykřikovat, ať to dá pryč, ať to z něj sundá. Pokoušel se geranium smýt, ale bylo už pozdě. Esenciální oleje se vstřebávají velice rychle a voda navíc jejich působení umocňuje, zintenzívňuje.

Trvalo dlouho, než se uklidnil, a ona si uvědomila, že nevyžádaná, dobře míněná pomoc nemusí padnout na dobrou půdu.

Manžela této paní neznám, ale moje dobrá známá, která dokáže vidět do nitra lidí, se zmínila, že ho nedávno poznala a její první dojem byl: „tento člověk v sobě drží hodně agrese“.

Říká se, že agresívní emoce se hromadí právě v oblasti jater, která geranium pomáhá detoxikovat. Je to příklad působení olejů na více rovinách. Geranium čistí játra of fyzických toxinů, ale pomáhá nám zviditelnit, přijmout a pak odstranit také toxiny emoční.

Tak opatrně s geraniem, pamatujte, že vše má svůj čas. Buďte vlídní k sobě i k druhým a nenuťte se do vytahování „kostlivců ze skříně“, pokud na to nejste připraveni.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.