Poznej svou esenci a poznáš celý svět
Co je esenciální olej?
Esenciální/éterické oleje, nebo také silice, jsou vonné, aromatické látky, které rostlina sama užívá k vlastnímu léčení, ochraně, regeneraci i komunikaci s okolím. Tyto látky rostlina tvoří v nejrůznějších částech - v květech, kořenech, stonku, v listech, v jehličí, v plodech, ve dřevě, v míze nebo v kůře a místo jejich vzniku do velké míry určuje i jejich účinky. Ty sahají od posilování obranyschopnosti organismu, přes hojení ran, regulaci nejrůznějších tělesných systémů až k vylaďování psychiky a emocí.
Mnohostrannost jejich působení, které je zároveň velmi bezpečné, bez nepříznivých vedlejších účinků, z nich dělá praktické, příjemné a všestranně užitečné pomocníky.
A nebo trochu poetičtěji, od Roberta Tisseranda (Umění aromaterapie)
\"Esenciální oleje jsou biologické látky přirozeně se vyskytující v rostlinách. Jsou jako mléko v matčině prsu - součástí rostliny, a přece oddělené. Pokud se po destilaci správně uchovávají, neztrácí na kvalitě ani na terapeutické účinnosti. Přestože vlastnosti esencí nejsou vždy úplně stejné jako rostlina, ze které pocházejí, do velké míry tuto rostlinu reprezentují. Neobsahují sice všechny chemické složky rostliny, ale jejich vibrace se původní rostlině velmi podobá a v konečném důsledku je i jejich působení téměř stejné jako u rostliny. Esence není to samé jako rostlina, ale hovoří za rostlinu a má stejnou osobnost. Esence, jak už samotný název napovídá, je daleko koncentrovanější a jemnější než samotná rostlina. Působí na vyšších rovinách a má výraznější emoční působení.\"
Skvělé stručné video o doTERRA a esenciálních olejích
Pohled do mikrosvěta - esenciální oleje v rostlinách
Takovouto levanduli asi neznáte. Obrázek mikroskopického váčku na listu levandule lékařské. Tyto váčky představují rostlinnou lékárničku. Uchovává si v ní esenciální oleje pro případ potřeby (napadení, léčení, ochrana před klimatickými vlivy) a podle těchto situací také tento olej dotváří. Složení esenciálního oleje tedy odráží i to, co rostlina momentálně prožívá a jak sama sebe potřebuje léčit nebo chránit.
Jak se získávají?
Čisté esenciální oleje se nejčastěji vyrábějí parovodní destilací, v některých případech (kůra citrusových plodů) se spíše využívá metoda lisování za studena.
Při parovodní destilaci vytvoří vařící voda páru, která prochází rostlinným materiálem, kde z mikroskopických váčků obsažených v rostlině uvolňuje esenciální olej - který je tvořený těkavými aromatickými molekulami. Ty pak s sebou odnáší do sběrné trubice. Zde se pára ochladí a je opět kondenzována na vodu, přičemž olej, který se s vodou nemísí, zůstane plavat na povrchu a snadno ho oddělíme.
Jak se používají?
Esenciální oleje můžeme používat třemi různými způsoby:
- Aromaticky (vdechování, inhalace, odpařování, rozptylování pomocí difuzéru). Pomáhá měnit atmosféru v prostoru, desinfikovat vzduch, měnit emoční naladění.
- Lokálně/topicky (naředěné, výjimečně i bez ředění). Užíváme na postižené místo nebo při masáži.
- Vnitřně/interně (rozpuštěné v medu, v potravinách - dezerty, zákusky, pomazánky), případně v želatinových kapslích. Tento způsob se používá hlavně ve francouzské tradiční aromaterapii. Naše regulační zákony ho nedoručují. Pokud se rozhodnete užívat oleje vnitřně, poraďte se se zkušeným aromaterapeutem. Zcela zásadní je zde otázka kvality oleje. Neužívejte vnitřně oleje, které nepocházejí z důvěryhodných zdrojů. Většina olejů dōTERRA je v USA schválena FDA jako potravinový doplněk nebo přísada do jídla. Ale ne všechny oleje jsou pro své složení k vnitřnímu užívání vůbec vhodné.
Bezpečnost
- U esenciálních olejů platí pravidlo, že méně bývá více. Lepší je užívat malé dávky v průběhu dne než jednu velkou. Začněte 1-2 kapkami a postupně můžete množství zvyšovat až na doporučenou dávku.
- Pokud nemáte s esenciálními oleji mnoho zkušeností, používejte je vždy ředěné. K ředění na lokální aplikaci můžete použít frakcionovaný kokosový olej (MCT olej) nebo jiný kvalitní rostlinný olej.
- Po lokální aplikaci citrusových olejů nevystavujte kůži slunci po dobu 12-24 hodin. Fotosenzitivitu může způsobovat i zázvor. V případě vnější aplikace bergamotu může trvat citlivost na sluneční záření až 3 dny.
- Esenciální oleje neaplikujte do očí, uší a neředěné na sliznice.
- V případě podráždění kůže nebo vstříknutí do očí použijte k vypláchnutí čistý rostlinný olej. Nikdy nepoužívejte vodu!
- Pokud chcete esenciální oleje použít ke koupeli, vždy je nejprve emulgujte (v trošce medu, mléka, smetany). Můžete použít i sůl. Teprve poté je přidejte do vany.
- Oleje obsahující fenoly (oregano, tymián) neaplikujte na kočky a psy a neužívejte je dlouhodobě. Obvykle stačí 14 dní, potom je třeba udělat pauzu.
- Skladujte na tmavém místě, v uzavřených lahvičkách. Oleje náchylné k oxidaci (citrusy, jehličnany, modré oleje) můžete uskladnit v lednici a spotřebovat do 1-2 let. Oxidaci můžeme zabránit i přelitím částečně spotřebovaného oleje do menší lahvičky. Běžně nemusíme dávat oleje do lednice, ale nevystavujte je vysokým teplotám.
- Esenciální oleje vydrží v plné síle mnoho let, některé dokonce stářím získávají na kvalitě (myrha, santal, cedrové dřevo, vetiver).
Ředění vždy přizpůsobte věku a druhu oleje. U dětí, ale i u seniorů (70+) používáme nižší koncentrace.
Opatrně také u těhotných a u lidí užívajících chemické léky. Některé oleje interagují s léky na ředění krve, na vysoký krevní tlak, s aspirinem a s protizánětlivými léky. Např. libavka, eukalyptus, zázvor, rozmarýna.
Pokud užíváte chemické léky, poraďte se o užívání se zkušeným aromateraputem a použijte oleje alespoň 4 hod. po požití léku. Pamatujte na to, že užívání chemických medikamentů často pozmění metabolismus člověka, který pak na přírodní látky reaguje atypicky. Je dobré postupovat pomalu a uvážlivě.