Esenciální olej je těkavá aromatická látka, která je obsažená v nejrůznějších bylinách, stromech a keřích. Může být obsažena v květech, listech, stoncích, kořenech, ve dřevě i v semenech.
Esenciální oleje obsahují stovky chemických sloučenin s nejrůznějšími účinky. V rostlině plní mnoho různých funkcí a také u člověka mohou pomáhat v nejrůznějších oblastech fyzického i psychického zdraví. Jejich účinnost je do velké míry vymezena kvalitou. Nekvalitním, zčásti syntetickým olejem žádných zvláštních výsledků nedosáhneme.
V Evropě existují tři základní směry aromaterapie: anglický, francouzský a německý. Anglický model doporučuje zejména vnější aplikaci ve velkém ředění s kvalitními rostlinými oleji. Francouzská aromaterapie pracuje také s vnitřním užíváním a německá škola se zaměřuje hlavně na inhalaci, vdechování.
Výzkum ukazuje, že působení vůně na čichové centrum (nejen u člověka) může vyvolat silné účinky v mozku. Čichové centrum je spojené s hypotalamem (řídící centrum mozku, které má na starosti například nervový imunitní a hormonální systém). Je velmi důležité, co dýcháme, a jak. Esenciální oleje také ničí viry, bakterie a jiné patogeny a pomáhají tak proti infekčním onemocněním.
Znovuobjevení esenciálních olejů nastalo před koncem 19. a začátkem 20. století. Mezi otce aromaterapie patří francouzský chemik René Maurice Gattefoseé. Se svou skupinou vědců začal studovat složení a účinky esenciálních olejů. Ve své knize z roku 1937 nazvané Aromatherpy vyprávěl skutečný příběh o použití levandulového esenciálního oleje na vyléčení vážných popálenin. Příběh nabral v literatuře o aromaterapii přímo mýtické rozměry.
Esenciální oleje mají výjimečnou schopnost pronikat tkáněmi a buněčnými membránami. Pokud je rozprašujeme do vzduchu, mohou zvýšit počet negativních iontů, čistit vzduch od patogenů a neutralizovat pachy. Účinky esenciálních olejů jsou různorodé. Ve studiích prováděných ve Vídni a Berlíně, vědci zjistili, že seskviterpeny mohou zvýšit hladinu kyslíku v mozku až o 28%. Takový nárůst kyslíku může vést ke zvýšené úrovni aktivity v hypothalamu a limbického systému mozku, která může zásadně ovlivnit nejen emoce, učení a názory, ale také mnoho fyzických procesů v těle jako imunitní systom, rovnováhu hormonů a hladinu energie.